Kurumsal Web Sitesi Nedir?

Kurumsal web sitesi gerçek hayattaki varlığınızın dijital alanda da var olmasının kanıtı, kaynağıdır desek yanlış olmaz diye düşünüyoruz. Gerçek, tüzel, marka vb. şekilde kendinizi, kurumunuzu tanıtmanın, iş, hizmet, çeşitli çalışmalarının sunulduğu ve yürütüldüğü, bazı durumlarda pazarlama-satış faaliyetlerinin yapılmasına olanak sağlayan internet ağı üzerinde yer edinmek için oluşturulan yüzünüz, vitrininizdir kurumsal web sitesi. Gerçek hayattaki varlığınız sadece sizi bilenler ve sizin kendinizi bildirdiğiniz kişilerce tanımlanırken, kendinizi yansıttığınız web üzerindeki varlığınızla dünyaya açılmış ve dünya tarafından tanımlanmış olursunuz. Böylece gerçek dünyada da var olmuş olursunuz.

Özellikle dijital dönüşümlerin arttığı bu çağda web üzerinde doğru şekilde var olmayan herhangi bir şeyin veya durumun gerçek dünyada da bağdaştırılması zor oluyor. Siz gerçek dünyada ne kadar düzgün veya doğru işler yaparsanız yapın ve dijitalde yoksanız veya olmayı hedeflemiyorsanız, bilinirliğiniz sınırlı olacak.

Web sitesi ile bilginin çok kısa sürede tüm dünyaya yayılması sağlanabilir. Her şeyin internet üzerinden çözüldüğü teknoloji çağında şirketler tanıtımlarını, duyurularını, kampanyalarını, kişiler paylaşımlarını, sohbetlerini ve öğrenimlerini web siteleri aracılığıyla yaparlar. Yapılan internet sitelerinin herkes için kullanılabilir olması gerekir. Bunun için bir çok çözüm ve kriter vardır. Bu sayede herhangi bir kişi istediği bilgiye internet siteleri üzerinden ulaşabilir. Bu ulaşılabilirlik hem görsel tasarım hem geliştirme tarafından desteklenirse başarılı bir sonuç ortaya çıkabilir. Bu şekilde hitap edilen kesimi sonsuz kılmak mümkündür.

Kurumsal Web Sitesi Kimliğiniz Demektir
Kurumsal web sitesi; firma, kurum, kuruluşlar hakkında bilgiler içeren, işletme ya da kurumun faaliyetlerini de görebileceğimiz web siteleri kurumsal web sitesi olarak tanımlanabilir. Günümüz iş dünyasında çok önemli bir yere sahip olan kurumsal web sitelerini kitap kapağına benzetebiliriz. Kapağın kullanışlı olması, kalitesi, tasarımı, alıcı için ne kadar önemli ise bir işletme için de web sitesi o kadar önemlidir. Yani kurumunuzun sitesi kurumunuzun aynası niteliğindedir ve sizi yansıtır. Kurumsal web siteleri için yerelde ve globalde tanınmanıza aracılık edecek en önemli unsurdur diyebiliriz.

Sitenin ne yansıttığının önemini basit bir örnekle açıklamak gerekirse bir iş görüşmesine gideceğinizi düşünün. Gideceğiniz kurumun adını arama motoru ile internet üzerinde arattınız.

Karşınıza çıkan birinci seçenek; aramanız sonucunda hiç bir bilgiye ulaşamadığınız ya da sade bir iletişim bilgisi gibi kısıtlı bilgilerin olduğu, sadece birkaç satır ile geçiştirilmiş tanıtım ve birkaç fotoğraflarla hazırlanmış bir web sitesi.
İkinci seçenek; çok güzel hazırlanmış biraz gösterişli ancak yeterli bilginin veya gerçek hayattan, çalışmalardan kesitlerin sunulmadığı bir web sitesi.
Üçüncü seçenek ise; geçmişine yönelik bilgilerin var olduğu, ileriye yönelik hedeflerin belirtildiği, faaliyet alanlarına yönelik bilgilerin aktarıldığı, gerçek hayattaki çalışmalarla (fotoğraflar, referanslar, vb.) desteklenmiş ve daha birçok alanı bulunan ve kurum hakkında fikir oluşmasını sağlayacak düzgün, iyi, görsel açıdan zengin kısacası, kurumsal bir kimlik kazandırılarak hazırlanmış bir kurumsal web sitesi oldu.
Bu seçeneklerden hangisi size “Evet bu yere gidip görüşmeliyim.” dedirtir ya da “Daha siteleri işe yaramıyor! Buradan bir şey çıkmaz.” dedirtip vaz geçmenize neden olur?

STK’lar için Kurumsal Web Sitesinin Önemi
Sitelerin, sadece işletmeler için değil, sivil toplum kuruluşları (STK) için de çok önemli bir işlevi bulunur. STK’lara başvurmak isteyen üye, gönüllü, bağışçı vb. herkesin ilk bakacağı yerin bu kuruluşların web siteleri olacağı da bir gerçektir. Bu nedenle amacı yansıtan, güvenilir, diğer mecralar ile entegre olabilecek web sitesi geliştirmek sivil toplum kuruluşlarının dijital ortamda yer alması açısından önemlidir.

Kurumsal web sitesi yapmak, iyileştirmek, geliştirmek için sitenizde dikkat etmeniz gereken noktalar;

kurumsal kimlik içeriklerini barındıran bir görsel tasarımı olamalı,
tüm uygulamalara mobil, masaüstü, telefon vb. araçlara uygun olarak tasarlanmalı,
içerikleriniz ile vermek istediğiniz mesajlarınızı doğru iletmeli, SEO çalışmaları yapılabilir olmalı,
görsel içerikleri yeterli düzeyde olmalı,
erişilebilirlik özelliği barındırarak herkes tarafından ulaşılabilir olmalı,
farklı uygulamalarla entegre edilebilir olmalı,
sonradan geliştirmelere uygun, esnek olmalı,
şeklinde sıralanabilir. Bu gibi özellikler çoğaltılabilir. İhtiyaçlar belirlenerek, geliştirilecek iyi bir plan çerçevesinde kurumu yansıtacak web sitesi hazırlanabilir.

Webkur Türkiye olarak geliştirdiğimiz kurumsal web sitelerinde dikkat ettiğimiz en önemli konular ise kısaca:

  • Performans
  • Güvenlik
  • SEO (Arama motoru iyileştirmesi/optimizasyonu)
  • Erişilebilirlik
  • Uygun CMS tercihi
  • Mobil Uyumluluk
  • Kimliğinizi yansıtacak siteyi yapmak veya var olan sitenizi
  • iyileştirmek, güncellemek için çözümlerimiz ile hizmetinizdeyiz. Bizimle iletişime geçiniz.